Kolor krwi menstruacyjnej a zdrowie kobiety

Katarzyna Tyczyńska

Certyfikowana naturopatka, Terapeutka Klasycznej Medycyny Chińskiej, wykładowca

Towarzyszy nam kobietom przez pół życia. Miesiączka pozwala nam mieć dzieci oraz wyznacza czas, kiedy kończy się etap rozrodu. W kulturze zachodu jest wciąż czymś wstydliwym. Są momenty, kiedy ją lubimy, często jednak, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej nieprzyjemne dolegliwości jest dla nas prawdziwym utrapieniem.

Miesiączka lubiana bądź nie, stanowi ważny wskaźnik diagnostyczny mogący pokazywać zaburzenia energetyczne organizmu, które jeśli jeszcze nie doprowadziły, to mogą doprowadzić do manifestacji chorób.

Według starożytnych ksiąg medycznych medycyny chińskiej, idealna miesiączka powinna:

 • pojawiać się niezauważalnie
 • trwać od 4 do 7 dni
 • cykl winien mieć długość 28-34 dni
 • nie powinno go poprzedzać napięcie oraz inne symptomy, które określamy współcześnie PMS
 • krwawieniu nie powinien towarzyszyć ból
 • krew powinna być nie za jasna i nie za ciemna, bez skrzepów

O czym świadczy kolor krwi menstruacyjnej?

kolo-menstruacji- medycyna-chinska

Przyjrzyjmy się temu, co mówi kolor krwi menstruacyjnej.

 1. Krew blada, jasna wydająca się być rozwodniona, rzadka wskazuje na Niedobory Qi Śledziony, która w Medycynie Chińskiej odpowiada układowi pokarmowemu. Niesprawnie działający system nie jest w stanie wyekstrahować wystarczającej ilości krwi z pożywienia, dlatego jest ona jasna i rozwodniona. Krwawienie często występuje przedwcześnie lub może się przedłużać, jest raczej obfite, krew jest jasna i rzadka. Kobietom towarzyszy często uczucie zmęczenia, słabe trawienie. Stolce są papkowate, często z niestrawionym pożywieniem.

 

 1. Krew żywoczerwona, rozwodniona wskazuje na Niedobory Krwi. Inne objawy to m.in. opóźniona miesiączka, skąpe krwawienie, ale także zawroty głowy, niewyraźne widzenie, przyspieszone bicie serca, zaburzenia snu, wiele snów, zmęczenie po miesiączce

 

 1. Krew żywoczerwona, gęsta wskazuje na Niedoborowe lub Nadmiarowe Gorąco. Pod wpływem ciepła krew traci swoje medium i robi się gęstsza, zmniejszając swą objętość jak gotująca się zupa na palniku. Niedoborowe Gorąco może objawiać się także uderzeniami gorąca, problemami ze snem, suchością skóry, gardła. Objawami towarzyszącymi Nadmiarowego Gorąca mogą być z kolei stany zapalne dróg rodnych, upławy, problemy trądzikowe.

 

 1. Krew purpurowa lub gęsta ciemnoczerwona ze skrzepami – taki kolor krwi menstruacyjnej świadczy o Zastoju Qi, który w konsekwencji doprowadzić może do zastoju Krwi. Ulega ona stagnacji pod wpływem emocji (długotrwający zastój Qi), jak również pod wpływem Zimna. Patologia ta może obejmować takie stany jak bolesne miesiączki, endometrioza, mięśniaki, ale również całe spektrum objawów należących do Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego. Każdemu zastojowi towarzyszy ból. W przypadku Zastoju Qi ból jest rozpierający, w przypadku Zastoju Krwi – przeszywający, umiejscowiony.

 

 1. Jeśli kolor Twojej krwi menstruacyjnej jest brązowawy, świadczyć to może o tym, że organizm nie ma zasobów Yang i Qi, aby w pełni oczyścić macicę. To tak naprawdę „stara krew”, która uległa zastojowi, krążenie krwi pod wpływem zimna jest bardzo słabe. Krew jest gęsta jak zimna woda w zamarzającym jeziorze. Dzięki zastosowaniu ciepłych termicznie ziół i zabiegów akupunktury możemy przeciwdziałać tego typu dolegliwościom.

Wszystko było by proste, gdyby było proste:) Czasami okazuje się jednak, że kobieta ma dwa nakładające się na siebie wzorce np. Zastój Qi oraz Niedobór Krwi. Wtedy do rozróżnienia syndromów i wdrożenia skutecznej terapii pomocna będzie diagnoza z pulsu oraz języka.

Jeśli występuje u Ciebie któryś z opisywanych objawów terapia technikami medycyny chińskiej może bardzo pomóc w powrocie organizmu do równowagi oraz zapobiec rozwinięciu się poważnych schorzeń. Co ważne, wszystkie z wymienionych wyżej patologii mogą być przyczyną tak powszechnej współcześnie niepłodności.

Obserwowanie swojego ciała i jego wydzelin jest elementem samodiagnozy, która może uchronić przed rozwinięciem powaznych chorób

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Blog

Zapisz się na mój newsletter

Dziękuje. Zapisałeś się właśnie na mój newsletter!

Share This