Pączki róży na melancholię

Katarzyna Tyczyńska

Certyfikowana naturopatka, Terapeutka KlasycznejMedycyny Chińskiej, wykładowca

Który kwiat kojarzy się bardziej z kobietą niż róża. Herbata z pączków tej pięknej rośliny to pyszny i relaksujący napój. Zaparzone, nie tylko ślicznie wyglądają w filiżance, ale także są pełne niesamowitych właściwości zdrowotnych. Mowa tu po pączkach róży pomarszczonej Flos rosae rugosae.

Róża to wieloletni krzew ceniony na całym świecie. Wiadomo, że istnieje ponad 100 jej gatunków. Olejki różane i maceraty wykorzystywane są do produkcji kosmetyków upiększających i perfum. Współczesne farmakopee zachodnie wykorzystują tylko płatki róż i określają ich działanie jako: wykrztuśnie, moczopędnie, uspokajające, rozkurczowe, ściągające i żółciopędne. Nie wykorzystuje się tu pączków róży, które mają nieco inne właściwości lecznicze. Uwzględniane były one już w starożytności, w medycynach tradycyjnych m.in. w medycynie chińskiej.

Pąki Róży

Na melancholię

Napary z pączków róży pomarszczonej poprawiają nastrój. Od wieków polecane były kobietom zmagającym się z melancholią, w szczególności przed menstruacją. Nie ma nic lepszego niż herbatka różana przed snem, po stresującym dniu pracy.

Yin i Yang są najbardziej podstawowymi pojęciami w Medycynie Chińskiej i podstawą diagnostyki i leczenia.”

Bóle menstruacyjne

Flos rosae rugosae należy do grupy ziół poruszających energię i krew w naszym ciele, w szczególności w wątrobie (organ, który według medycyny chińskiej związanych jest z narządami rozrodczymi), dlatego świetnie sprawdzi się przy bólach menstruacyjnych. Likwiduje także drażliwość piersi, które często towarzyszy napięciu przedmiesiączkowemu. Jest to zioło skuteczne, ale jednocześnie delikatne, z tego względu napary będą świetnie działają u młodych dziewcząt spodziewających się pierwszej miesiączki. Są w stanie pomóc im przejść przez ten ważny moment w życiu bezboleśnie.

autor: freepik | freepik.com

Mięśniaki i endometrioza

Napary z pączków róży to świetna profilaktyka mięśniaków macicy czy endometriozy, którą powinny stosować wszystkie kobiety dbające o swoje zdrowie. Nie działają tak silnie jak krokosz barwieński czy pestki brzoskwini, które używane powinny być pod kontrolą terapeuty. Można to traktować jednak jak zaletę, ponieważ ryzyko przedawkowania i wystąpienia skutków ubocznych jest w ich przypadku mniejsze. Herbatkę z pączków róży można stosować jak codzienny napój do picia.

Zaparcia, bóle brzucha

Zdolność do poruszania energii sprawdzi się także przy zaparciach. Filiżanka naparu z pączków róży rankiem może stanowić rytuał ułatwiający regularne wypróżnianie. Zioło to sprawdzi się także w łagodzeniu bólów, skurczów brzucha i żołądka, niestrawności czy przejedzeniu, powinno być zatem nieodzownym elementem domowej apteczki.

Uwaga: dzienna dawka terapeutyczna to 1,5 do 6 g suszonego zioła dziennie.

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Blog
Może Cię również zainteresować
Zima to niezwykły czas retrospekcji, zadumy i refleksji, który pozwala…

Zapisz się na mój newsletter

Dziękuje. Zapisałeś się właśnie na mój newsletter!

Share This