Oczyszczająca zupa z selera

Katarzyna Tyczyńska

Certyfikowana naturopatka, Terapeutka Klasycznej Medycyny Chińskiej, wykładowca

Uważam, że każdą kurację oczyszczającą warto wesprzeć o zupy, które dbają o płyny ciała i czynią proces bezpieczniejszym. Oczyszczająca zupa z selera usuwa wewnętrzne Gorąco, toksyny i polecam ją, w określonych przypadkach, nie tylko wiosną i latem.

Kochajmy zupy. Przy odrobinie organizacji, są one szybkie w przygotowaniu, a prawidłowo dobrane składniki stanowią recepturę zdrowotną, stając się naturalnym lekiem.

Zupa z selera

Składniki (zawsze gotuję na oko, dlatego dobierzcie swoje proporcje według uznania. Ja lubię zupy gęste. Jeśli lubicie bardzie rzadkie, regulujcie to ilością warzyw)

 

  • 2 litry bulionu (zwykle gotuję raz na tydzień wielki gar i wekuję w litrowe słoiki, potem przechowuję w lodówce do 4 dni. W ten sposób mam bazę pod pełne energii zupy warzywne przygotowane na bieżąco. Do tej zupy może to być wywar mięsny (np. z kaczki)  bądź warzywny krótkogotowany, aby nie dodawać zbyt dużo energii Yang, której wiosną mamy więcej)
  • 1 bulwa selera
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 10 pieczarek
  • listki mniszka lekarskiego,

 

Wykonanie

Pokrojone warzywa wrzucamy do gotującego się bulionu. Po 10 minutach miksujemy. Ozdabiamy listkami mniszka.

“Seler usuwa wiatr wątroby zapobiegając np. udarom, uspokaja. Obniża wysokie ciśnienie krwi i towarzyszące mu bóle głowy, obniża gorączkę, alkalizuje krew.”

Działanie terapeutyczne

Seler bulwiasty oraz naciowy – są chłodne, słodkie, gorzkie. Oddziałują na meridian Żołądka (Yang Ming), oraz Wątroby (Jue Yin). Warzywa te w bezpieczny sposób usuwają Wilgoć, detoksykują – nie uszkadzając cennych płynów ciała. Usuwają gorąco z Krwi, dlatego pomocne będą np. przy leczeniu AZS i innych chorób skóry z Gorącem w tle. Seler usuwa wiatr wątroby zapobiegając np. udarom, uspokaja. Obniża wysokie ciśnienie krwi i towarzyszące mu bóle głowy, obniża gorączkę, alkalizuje krew. Warzywa pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy.

Pieczarki – są słodkie i ochładzające. Oczyszczają Gorąco, nie uszkadzając płynów ciała. Ich energia wnika do Żołądka i Jelita Grubego (Yang Ming), oraz Płuc i Śledziony (Tai Yin). Obniżają poziom cholesterolu, Wspomagają usuwanie Wilgoci, tym samym alkalizują organizm. Przeciwdziałają skutkom jedzenia nadmiaru mięsa. Podobnie do selera, pieczarki łagodzą nieprzyjemne objawy menopauzy. 

Listki mniszka lekarskiego – są zimne termicznie, gorzkie, wnikają do Wątroby, oczyszczając ją z Gorąca i Toksycznego Gorąca. 

SMACZNEGO!

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Blog
Może Cię również zainteresować
Gips w zachodniej praktyce lekarskiej kojarzy się głównie z ortopedią…

Zapisz się na mój newsletter

Dziękuje. Zapisałeś się właśnie na mój newsletter!

Share This